KANAL38 – Çağan Medya Grubu

BU NEYİN ISRARI

BU NEYİN ISRARI
Mesut KOÇ
Mesut KOÇ( kocmesut@hotmail.com )
44 views
23 Mart 2020 - 17:03

Dünya Koronavirüs salgınının yayılımı önlemek ve özellikle risk grubundaki 65 yaş üstü vatandaşları bu virüsten uzak tutmak için bilindiği üzere bir dizi ek önlemler aldı.

Alınan önlemler çerçevesinde 65 yaş üstü kişiler ile kronik hastalıkları bulunanların sokağa çıkmamasına yasak getirildi. Ama gelin görün ki bu yasak ne kadar karşılık buldu. 65 yaş üstü kişilere yönelik getirilen sokağa çıkma yasağının hemen ertesinde yine parklar ve bahçeler ile şehrin muhtelif noktalarında yasağa uymayanlar görüldü. Sokağa çıkma yasağının ertesi gün belki haberdar olmayan yaşlılarımız olabilir ama ikinci günde yine manzara aynıydı. Başta emniyet güçleri olmak üzere belediyelerin zabıta birimleri günün neredeyse büyük bölümünde, gelen ihbarları değerlendirerek, sokağa çıkan 65 yaş üstü kişileri evlerine dönmeleri konusunda ikaz etti. Yasa, haklı bir gerekçesi olmadan sokağa çıkan yaşlılara para cezası ön görse de ceza güvenlik güçleri ceza yerine vatandaşları evlerinde kalmaları konusunda uyardı.

Oysa gözden kaçırdıkları bir ayrıntı vardı. Koronavirüs en çok 65 yaş üstü kişilerde ölümcül seyrediyor. Kendi canlarını riske atmalarının yanısıra yasağa uymayarak aslında sevdikleri kişilere de zarar verebileceklerinin farkında değiller. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, sağlık bakanlığı il valilikleri ve belediyeler, vatandaşların zorunlu kalmadıkça dışarı çıkmamaları noktasında sürekli sosyal paylaşımlar yaparken, basın-yayın kuruluşları da hem ekranlardan hem de sosyal medya hesaplarında bu çağrıyı yineledi.

Yaşlılarımız, ulu çınarlarımız başımızın tacı amenna ancak, böylesine küresel bir tehdite direnecek kadar güçlü olmadıklarını düşünüyorum. Keşke benim bu düşündüklerimi 65 yaş üstü yaşlılarımızda düşünse ve sokağa çıkmak yerine kendilerini en güvende hissedecekleri evlerinde kalsalar. Eğer sevdiklerine değer veriyor ve sağlıklı bir şekilde yarındarda buluşmak istiyorlarsa sadece yaşlılarımız değil mümkün olduğunca her yaş grubu evinde kalmalı.

Sağlıcakla kalın…

KANAL38 - Çağan Medya Grubu | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.