KANAL38 – Çağan Medya Grubu

İSTİKRAR KALKANI

İSTİKRAR KALKANI
615 views
24 Mart 2020 - 13:11

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen ‘Koronavirüs Değerlendirme Toplantısı’nın ardından alınan önlemleri duyurdu. 100 milyar liralık Ekonomik İstikrar Kalkanı adı altında korona virüse karşı 19 maddelik önlem paketini açıkladı.

 

Koronavirüsün etkilerine karşı yol haritası açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan Koronavirüsle Mücadele Eş Güdüm Toplantısı 3 saat 50 dakika sürdü. Cumhurbaşkanı toplantının ardından ekonomi yönetiminin bir süredir üzerinde çalıştığı koronavirüsün ekonomik tahribatını azaltacak önlem paketini açıkladı. İşte korona virüse karşı 19 maddelik önlem paketinin ayrıntıları.

 

SGK PRİMLERİ 6 AY ERTELENECEK

1- Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6’şar ay erteliyoruz.

 

KONAKLAMA VERGİSİ KASIMA KADAR UYGULANMAYACAK

2- Konaklama vergisini Kasım ayına kadar uygulamayacağız.

 

İRTİFAK HAKKI BEDELLERİ 6 AY SÜREYLE ERTELENECEK

3- Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle erteledik.

İÇ HAVAYOLU TAŞIMACILIĞINDA KDV YÜZDE 1’E İNİYOR

4- İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indiriyoruz.

 

NAKİT AKIŞI BOZULAN FİRMALARIN KREDİ ÖDEMELERİ 3 AY ERTELENECEK

5- KOVİD-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlayacağız.

 

İHRACATÇIYA STOK DESTEĞİ

6- İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği vereceğiz.

 

 

KREDİ BORCU 3 AY ERTELENECEK

7- Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleyeceğiz.

 

KGF LİMİTİ 25 MİLYAR LİRADAN 50 MİLYAR LİRAYA ÇIKCAK

8- Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere vereceğiz.

 

KONUT KREDİLERİNDE PEŞİNAT DÜŞECEK

9- Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edeceğiz.

ASGARİ PEŞİNATI YÜZDE 10’A DÜŞÜRECEĞİZ

10- 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10’a düşüreceğiz.

 

MÜCBİR SEBEP NOTU

11- Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesini sağlayacağız.

 

ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ DEVAM EDECEK

12- Asgari ücret desteğini devam ettireceğiz.

 

UZAKTAN ÇALIŞMA MODELLERİ ETKİN HALE GELECEK

13- Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesini temin edeceğiz.

 

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNİ DEVREYE ALINACAK

14- Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandırılacağız. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetini azaltmış olacağız.

 

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINI 1.500 LİRA

15- En düşük emekli maaşını 1.500 liraya yükseltiyoruz.

 

EMEKLİLERE BAYRAM İKRAMİYESİ NİSAN AYINDA

16- Emeklilerin bayram ikramiyesini Nisan ayı başında ödüyoruz. Yine emeklilerimizin maaş promosyon ödemelerinin de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılmasını sağlıyoruz.

 

İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERE 2 MİLYAR LİRALIK KAYNAK

17- Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayırıyoruz.

 

TELAFİ ÇALIŞMA SÜRESİ 4 AYA ÇIKIYOR

18- İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresini 4 aya çıkartıyoruz.

 

80 YAŞ ÜSTÜ YAŞLILARA PERİYODİK TAKİP PROGRAMI

19- Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılarımız için, sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programını devreye alıyoruz.

 

 

KANAL38 - Çağan Medya Grubu | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Gaziantep masaj salonuKütahya masaj salonuElazığ masaj salonuTrabzon masaj salonuMalatya masaj salonuSivas masaj salonuOrdu masaj salonuSakarya masaj salonuManisa masaj salonuMersin masaj salonuTokat masaj salonuAfyon masaj salonuDenizli masaj salonuKayseri masaj salonuEskişehir masaj salonu