KANAL38 – Çağan Medya Grubu

MİRAÇ KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN

MİRAÇ KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN
8.653 views
24 Mart 2020 - 13:13

Recep ayının 27. gecesine Miraç gecesi denir. Miraç kelime anlamı itibariyle göğe çıkma, yükselme anlamlarına gelir. İsra ve Miraç hâdisesi, Hz. Muhammedin (s.a.v.) hicretinden 18 ay evvel vukû bulmuştur. Miraç hadisesi, Peygamber Efendimiz’in Mescid-i Harâm’dan Mescid-i Aksâ’ya oradan da Allah’ın huzuruna yükseldiği hadiseye denir. Peygamber Efendimiz bu gece pek çok rûhânî ahvâl ve ikrâma kavuşmuş olmakla birlikte hiç bir kulun ulaşamayacağı manevi alemlere varmıştır. İşte bu gece her yıl Miraç Kandili olarak idrak edilir. Bu yıl ise Diyanet İşleri Başkanlığı’nca yeni tip Corona Virüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında bu Miraç Kandilinde  camilerin kapalı tutulması kararlaştırıldı.İl müftülüklerine gönderilen yazıda, şunlar kaydedildi: “Ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçmek maksadıyla kamu kurum ve kuruluşları, Kur’an kursları ve yurtlarda bulunan mescitler de dahil olmak üzere kandil gecesi camilerimiz kapalı tutulacak” denildi.

“Tedbir Bizden Takdir Allah’tan”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, “Allah’a yükseliş ve arınma” olarak kabul edilen Miraç Kandili nedeniyle yayımladığı mesajında koronavirüs salgınına da değinerek, bugünlerin Allah’a sığınarak ve tedbiri elden bırakmayarak atlatılacağını kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Sevgili Peygamberimizin Rabbimizin huzuruna çıktığı bu kutlu yolculuğun İslam aleminin en önemli günlerinden olduğunu belirtti. Miracın her türlü olumsuzluklardan arınarak yükseliş ve alemlerin yaratıcısına yönelişi simgelediğini de ifade eden Başkan Memduh Büyükkılıç, böyle kıymetli günlerin ve gecelerin kıymetini bilmemiz gerektiğini söyledi.

Mesajında tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgınına da değinen Başkan Memduh Büyükkılıç, “Dünya ve ülkemiz zor bir süreçten geçiyor. Koronavirüsün ülkemizde ve ilimizde yayılmaması için yoğun gayret içerisindeyiz. Temizlik ve dezenfeksiyon çalışmalarını tüm alanlarda kesintisiz uyguluyoruz. Bizler tedbiri elden bırakmayacağız. Bizler de bir süre kalabalık ortamlara girmeyeceğiz ve ilimizde etkisini azaltabilmek için daha dikkatli davranacağız. Bu hayırlı gecede de dualarımızı evimizde ederek, gönül birliği içerisinde olacağız” dedi.

Çolakbayrakdar’dan Miraç Kandili Mesajı

Recep ayının 27’inci gecesine denk gelen Miraç Gecesi’nin insanlık için bir nevi kurtuluş olduğuna dikkat çeken Başkan Çolakbayrakdar, bu mübarek geceyi iyi değerlendirmek gerektiğini vurguladı. Yapılan ibadetlerin yanı sıra edilen duaların da büyük önem taşıdığını belirten Başkan Çolakbayrakdar, “İçerisinde bulunduğumuz dönemde, İslam Alemi için birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır. Bu vesileyle dualarımızı; yalnız şahsımız için değil, ailemiz, şehrimiz, ülkemiz, İslam Alemi ve tüm insanlık için etmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle Miraç Kandili’ nin bütün insanlığa rahmet ve huzur getirmesini diler, aziz milletimizin ve bütün İslam aleminin Miraç Kandili’ni kutlarım” ifadelerini kullandı.

Başkan Yalçın’dan Miraç Kandili Mesajı

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Miraç Kandili münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Başkan Yalçın mesajında şunları kaydetti: “Miraç Kandili, inancımızda peygamberimiz Hz. Muhammed’in (sav) göğe yükselerek Allah’ın huzuruna kabul edilmesi olayıdır. Bu ‘büyük buluşma’ bizlere insanın mana aleminde yükselip ilahi rahmet ve huzura erişmesinin yolunu gösterir. Bu gecede farz kılınan ve bizzat peygamberimiz tarafından müminlerin miracı olarak nitelendiren namaz da, iç dünyamızdaki yükselişi ve arınmayı ifade eder. Bu nedenle bu gece biz inananlar için ayrı bir önem ve mana taşır. Bunun kadri kıymetini bilerek geceyi değerlendirmeliyiz.”

İl Başkanı Çopuroğlu’ndan Miraç Kandil Mesajı

AK Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu Miraç Kandili nedeni ile bir mesaj yayımladı. Çopuroğlu mesajında; ‘’Miraç Kandili sırrı ve bereketi içinde barındıran önemli gecedir’’ dedi.

AK Parti Kayseri İl Başkanı Şaban Çopuroğlu mesajını şöyle sürdürdü; Miraç Kandili içinde birçok ilahi hikmeti, sırrı ve bereketi barındıran bir gecedir. Bu gecenin insanlığa hayırlar getirmesini diliyoruz” dedi.  Başkan Şaban Çopuroğlu, Miraç, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa (S.A.V) Mekke döneminde bir gece Mescidi Haramdan Mescid-i Aksa’ya, oradan da semaya yaptığı ve Yüce Mevla’mızın huzuruna çıktığı hikmet yüklü yolculuğudur. Paylaşma, dayanışma, sevgi, saygı ve güzel ahlak gibi değerlerle insani yükseliş için büyük bir fırsat olan Miraç Kandili, merhameti azalan kalplerin, yaratılmışların en şereflisi olma bilinci zayıflayan insanın yeniden dirilişi için en büyük imkân olduğunu bilmeliyiz. Bu kapsamda, dünyada her zaman ülkemizin yanında olduğu mazlumların, zalimlerin zulümlerine uğrayan Müslümanların yaşadığı bu dertlerden ve sıkıntılardan kurtulması için dua edelim. Dünyada kan, gözyaşı, işgal, yoksulluk ve sefaletin olmadığı bir dönemin inşası için çalışalım ve bunun için hep birlikte dua edelim”. Bu geceyi hep birlikte çok iyi bir şekilde değerlendirerek, zihinlerimize berraklık, kalplerimize ferahlık, akıllarımıza genişlik ve hayatımıza huzur getirmesini diliyorum. Milletimizin ve bütün İslam âleminin Miraç Gecesini tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Tok, “Yüce Allah, Miraç Kandili’ni İnşallah Kurtuluşumuza Vesile Kılar”

MHP Kayseri İl Başkanı Serkan Tok, “Mübarek Miraç Kandili’nin feyiz ve bereketiyle yeryüzünü kuşatacağı bu gecenin, Müslümanların saadet ve selametine vesile olmasını diliyorum” dedi.
MHP İl Başkanı Tok, Miraç Kandili dolayısıyla yaptığı açıklamada, mübarek gün ve gecelerin önemine işaret etti. Allah’ın, İslam’la şereflenmiş tüm inananlar için sayısız kurtuluş fırsatı sunduğunu anlatan MHP İl Başkanı Serkan Tok; Recep, Şaban ve Ramazan aylarının yanı sıra, bu ayları taçlandıran bütün kandillerin bu fırsatlardan olduğunu dile getirdi.
KAYÜ Rektörü Karamustafa’dan “Miraç Kandili” Mesajı

Kayseri Üniversitesi (KAYÜ) Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, yarın gece idrak edeceğimiz Miraç Kandili vesilesiyle mesaj yayımladı.

Miraç gecesinin Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammet (S.A.V.)’in göğe yükseldiği gece olması sebebiyle oldukça önemli olduğunu belirten RektörProf. Dr. Kurtuluş Karamustafa, bu gecenin faziletine değindi.

Rektör Karamustafa mesajına şöyle devam etti: “İçerisinde bulunduğumuz üç aylarda Regaip Kandilindensonra Miraç Kandili’ne de ulaşmanın sevinci ve heyecanı içerisindeyiz. Beş vakit namaz Miraç gecesinde farz kılınmıştır. Miraç gecesini bol dua ve ibadetle geçirmeliyiz. Özellikle, Çin Halk Cumhuriyeti’nde çıktıktan sonra tüm dünyayı saran ve hayatı kabusa çevirenKoronavirüs hastalığından tüm insanlığın kurtulması için bu gece daha çok dua etmeliyiz. Cenab-ı Allah, Miraç gecesi yapacağımız tüm ibadetleri kabul eylesin. Birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Miraç gecesinin tüm dünyaya sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini dilerim.”

Nursaçan’ın“ Miraç Kandili “ Mesajı

Miraç, insanın erdem ve bereket yolculuğudur. Hz. Peygamber Muhammed Mustafa ( S.A.V. ) ‘in şahsında insanlığının hakka ve adalete olan yürüyüşüdür. Miraç’ta durulma, arınma, koruma ve kollanma vardır. Miraçta ümitsizliği, çaresizliği, kederi ve elemi bir kenara koyup yeniden hakka yönelme vardır. Tarihin derinliklerinde yitip gitmeyen bu fevkalade buluşma, biz Müslümanların gönül dünyalarını güçlendirmekte, imanlarını pekiştirmekte, birlik, beraberlik ve kardeşlik bağlarını kuvvetlendirmektedir. Bu kutlu gecede, Yüce Rabbimizi açılan ellerin ve yakaran dillerin, bütün İslam aleminin birlik, dirlik, ve beraberliğine, insanlığın hidayetine, huzur ve barışın teminine vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.

Aksoy, “Miraç, İnsanlığın Önüne Açılmış Sınırsız Bir Terakki Ufkudur”

Makina Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Akif Aksoy, yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi: “Feyiz ve bereketin coştuğu mübarek gecelerimizden biri de Miraç Gecesidir. Miraç bir yükseliştir. İnsanlığın önüne açılmış sınırsız bir terakki ufkudur. Bu ulvi seyahat, mucizelerin en büyüğüdür. Miraç mucizesi, Kur’an-ı Kerim’de ayetlerle anlatılmış ve varlığı inkâr edilemeyecek bir şekilde ortaya konmuştur. Peygamber Efendimizin Mescid-i Haram ‘dan Mescid-i Aksa’ya yolculuğunu ve Mecsid-i Aksa’da Allah (CC) ile buluşmasını ihtiva eden Miraç mucizesi bizlere insanın ilahi rıza ile nice üst derecelere ulaşabileceğini gösterdiği gibi mana âleminde yükselip, ilahi rahmet ve huzura erişmenin, öncelikle gönül ve ruh temizliğinden, ahlaki erdemlere yükselişten, her şeyin sahibi olan Yüce Allah’a bağlılıktan geçtiğini hatırlatmaktadır. Birlik, beraberlik ve kardeşliğe ihtiyacımızın olan bu günlerde, manevi günlerin önemi daha da fark edilmektedir. Bu mübarek günler birlik ve beraberliğimize vesile olsun. Bu duygu ve düşüncelerle, tüm hemşerilerimin ve Türk-İslam Âleminin mübarek Miraç Kandili’ni kutluyor, mübarek günlerin milletimizin birliğine, beraberliğine vesile olmasını diliyorum” dedi.

 

 

KANAL38 - Çağan Medya Grubu | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Gaziantep masaj salonuKütahya masaj salonuElazığ masaj salonuTrabzon masaj salonuMalatya masaj salonuSivas masaj salonuOrdu masaj salonuSakarya masaj salonuManisa masaj salonuMersin masaj salonuTokat masaj salonuAfyon masaj salonuDenizli masaj salonuKayseri masaj salonuEskişehir masaj salonu