KANAL38 – Çağan Medya Grubu

PLASTİK PATLAYICILARA (KREDİ KARTI) DİKKAT

PLASTİK PATLAYICILARA (KREDİ KARTI) DİKKAT
Mesut KOÇ
Mesut KOÇ( kocmesut@hotmail.com )
157 views
13 Şubat 2020 - 16:47

Alışveriş hayatın odak noktası haline gelirse, fazla harcama sözkonusu olursa, tehlike çanları çalmaya başlamıştır. Nakit alış veriş yerine kullanılan ve hemen hemen herkesin cebinde bulunan en az iki ayrı bankaya ait Kredi kartları’da ödeme noktasında yaşanacak olan sıkıntıların görülmesinin önüne perde çekiyor. Sonrasında ise malum acı olaylar yaşanıyor. Kimisi borç batağında intiharı seçiyor kimisi ise ödeyemediği kredi kartı borcu dolayısıyla demir parmaklıklar ardından gün sayıyor. Bu günkü yazımda alış veriş furyasını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Özellikle endüstrileşmiş ülkelerde alışverişin cinsiyete dayalı olarak farklı bir aktivite haline geldiğini görebiliyoruz. Alışveriş daha çok kadının alanına giren bir şey ve erkek aslında daha çok maddî işlerle alakadar oluyor.

Kadınların alışveriş aktivitesine erkeklere göre daha pozitif bir tutumu oluyor. Araştırmalar kadınların erkeklere oranla daha aktif alışveriş yaptıklarını, daha fazla ürün aradıklarını ve vitrin gezdiklerini gösteriyor.

Alışveriş, eskiden ihtiyaçların giderilmesi anlamına gelirken, son yıllarda artık birtakım duygusal ihtiyaçların giderilmesine de cevap verir hale geldi.

Birçok araştırma alışveriş yapmanın sinir ve öfkeyi değil, ancak o an için üzüntüyü hafifletici tesiri olduğunu gösteriyor. Sinir daha çok kontrol hissi ile ilişkilendirilen bir duygu ama üzüntü öyle değil. Depresif duygu durumunda daha çok kayıp hissi ön plandayken, aslında almak ve sahip olmakla bu his tersine çevriliyor. Bu nedenle de birçok insan, en başta kadınlar sıkıldığında ya da Depresif hissettiğinde alışverişe yönelebiliyor.
İndirimde birçok güzel ürün satın alabilmek kişiye bir zafer hissi verebiliyor. Çünkü kişi başkalarının da aynı kalabalık içerisinde sahip olmak istediği bir şeye sahip olmayı başarmış oluyor. İndirim sırasındaki kalabalık duyguların etkisini artırırken, rekabet hissi de gerçekte aldığımız şeyin kıymetini veya ihtiyacımızı rasyonel şekilde değerlendirebilme yetimizi bozabiliyor.

PEKİ TEHLİKE ÇANLARI NE ZAMAN ÇALIYOR?

Alışveriş yapmak iyi hissettirdiği için, bu kendi içinde bir kısır döngü haline gelebiliyor, yeni bir şey satın alarak ne kadar mutlu ve neşeli oluyorsak mutlu hissettiren aktiviteyi tekrar etmeye ya da o aktiviteden daha fazla yapmaya dair yeni bir istek doğabiliyor.

Yani alışveriş yaparak daha iyi hissetme, daha iyi hissettiğin için yine alışveriş yapma ve sonra yine iyi hissetme gibi bir kısır döngü kişiyi kıskacına alabiliyor.

KREDİ KARTLARI GERÇEKLERİ GÖRMEYE ENGEL OLUYOR

Nakit ödeme noktasında yaşanabilecek sıkıntı gündeme gelince hiç şüphesiz cüzdanımızda bulunan kredi kartlarına sarılıyoruz.

Oysa ki, kredi kartları ödemenin doğuracağı acıyı ve sıkıntıyı ertelerken, almanın hazzını hemen yaşamaya imkân sağlıyor.

Bu noktada kredi kartları aslında bir tampon görevi görmekle birlikte alışveriş esnasında ne verdiğinize değil de ne aldığınıza daha çok odaklanmanızı sağlıyor.

Hatta hediye kartları bu anlamda daha fena, çünkü bu kartlardan satın alan kişiler için sanki söz konusu kartlar gerçek para yerine bedavaymış gibi bir his oluşturabiliyor.

Araştırmalar genelde takıntılı bir şekilde çokça alışveriş yapan kişilerin nakit para yerine kredi kullandığını gösteriyor.  Kart kullanımının tehlikeli boyuta gelmesi ise, aslında var olan limitin üzerine çıkmak ve kişinin hem maddi kaynaklarını hem de dolaylı olarak ilişkilerini olumsuz yönde etkilemeye başlaması anlamına geliyor ki sadece Türkiye’de değil dünyada da bu şekilde borç batağında olan yüzbinlerce insan var.

Belki yeni bir limit düzenlemesi ile kişiye bir dış kontrol sağlanabilir. Ancak tıpkı kumar oynamak gibi aşırı kart kullanımı da kişinin günlük hayatını vazgeçemediği bir şekilde negatif yönde etkilemeye başladıysa, dış kontrolün yanı sıra kişinin kendi iç kontrol dengelerini de düzenleyebilmesi adına psikolojik destek alması uygun olur.

 

KANAL38 - Çağan Medya Grubu | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.